Ur. 1988. Studia: Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (I st. 2014–2017, II st. 2017–2021). Otrzymywała stypendium Rektora ASP (2015–2017). Zainteresowania naukowe: historia sztuki, historia architektury, muzealnictwo. Laureatka konkursu Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Przestrzeń wspólna jest wartością! (2021). Jest zatrudniona w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, współpracuje z HER DOCS Film Festival i inicjatywą Tu było, tu stało.
Promotor:
dr hab. Waldemar Baraniewski, prof. Uczelni
Praca jest próbą zapisu historii powstawania siedziby głównej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jest to proces wyjątkowo długi (toczący się od 2005 r. po dzień dzisiejszy) i burzliwy, a także niezwykle istotny nie tylko dla polskiego muzealnictwa, kultury i sztuki, ale i samego miasta. Proces starałam się analizować nie tylko z poziomu dokumentów i projektu architektonicznego. Zależało mi, by przyjrzeć się inwestycji od środka, spojrzeć na nią oczami pracowniczek i pracowników muzeum, uchwycić etap dyskusji nad wizją programową. Nowy budynek to niejako nowe otwarcie dla MSN, dlatego w pracy tak mocno wybrzmiewa głos samego muzeum. Uchwycony przeze mnie moment jest wyjątkowy dla tej instytucji nie tylko ze względu na trwającą budowę. Problemy, przed jakimi staje MSN – pandemia, zwrot konserwatywny w społeczeństwach, nadchodzący kryzys ekonomiczny – dotyczą muzeów w ogóle.
Promotor:
Łukasz Izert
Pracownia Plastyki
Publikacja jest materialnym zapisem obserwowane go przeze mnie w latach 2019–2020 procesu budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wyróżnienie w tekście wypowiedzi pracowniczek i pracowników tej instytucji oraz użycie wcześniej niepublikowanych fotografii Rafała Milacha jest świadomym oddaniem głosu muzeum.