UpComing. Wybrane Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie 2021

„UpComing. Wybrane Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie 2021” to niebagatelny przegląd młodej sztuki. Ten stanowiący kontynuację rozpoznawalnego „Coming Out-u” szczególny projekt artystyczny warszawskiej ASP, prezentuje dorobek generacji artystek i artystów, projektantek i projektantów, które/którzy właśnie wkraczają w świat sztuki. Prezentujemy prace dyplomowe z minionego roku akademickiego, autorstwa trzydziestu jeden absolwentek i absolwentów ze wszystkich dziewięciu wydziałów ASP w Warszawie: Malarstwa, Grafiki, Rzeźby, Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Wzornictwa, Architektury Wnętrz, Sztuki Mediów, Scenografii i Zarządzania Kulturą Wizualną.

Dyplomy 31 absolwentek i absolwentów z 9 wydziałów ASP w Warszawie

Podobnie jak podczas ostatnich dwunastu (!) edycji dobrze Wam znanego „Coming Out-u” i tym razem prezentujemy to, co mamy najbardziej wartościowe – prace dyplomowe naszych studentek i studentów, którzy właśnie wypływają na szerokie wody. W spektrum zainteresowań autorek i autorów znalazły się w tym roku m.in.: postrzeczywistość / postprawda, problem dyskryminacji płci w designie (biżuteria emancypująca), rozważania na temat tożsamości i procesu jej kształtowania  w modzie, interpretacja zjawisk przemijania i destrukcji, płynność relacji artysta-odbiorca, choreografia społeczna, powidoki transformacji ustrojowej, zrównoważone projektowanie i proekologiczne podejście do ochrony środowiska (w wiejskiej tkance architektonicznej) czy…proces fermentacji.

Znacząca rola społeczności studenckiej i…więcej nagród!

„UpComing” zaskoczy Was nie tylko olbrzymią dawką sztuki, ale także rozszerzoną formułą, w tym roku po raz pierwszy stworzoną ze znaczącym udziałem społeczności studenckiej. Prezentowane prace dyplomowe wyselekcjonowane zostały nie tylko przez Rady Programowe Wydziałów, tak jak to było dotychczas, ale również przez grono studenckie. W 2021 przewidziane są aż trzy nagrody główne w kategoriach: „Sztuka”, „Projektowanie” i „Nauka”. Nagrodą główną w każdej z kategorii jest udział w wystawie organizowanej przez galerię Salon Akademii oraz nagroda finansowa przeznaczona na rozwój artystyczno-naukowy laureatek/laureatów. Samorząd Studencki po raz pierwszy przyzna specjalną Nagrodę!


„(…) Po raz pierwszy społeczność studencka została aktywnie włączona w procesy decydujące o kształcie i przesłaniu tej wystawy, co świadczy o zaufaniu, jakim obdarzyło nas środowisko akademickie. Jako Samorząd Studencki braliśmy czynny udział w konstruowaniu regulaminu wydarzenia, otrzymaliśmy także zaszczyt przyznania specjalnej nagrody. Co więcej, każda studiująca osoba miała możliwość wzięcia udziału w głosowaniu na najlepszy jej zdaniem dyplom, który wart jest pokazania szerszej publiczności w ramach UpComingu” – mówi Daria Mędrzycka, Przewodnicząca Samorządu Studenckiego ASP w Warszawie.

Upcoming: wspólnota, która nadchodzi

Przez ostatnie dwanaście lat „Coming Outowi”, prezentującemu najciekawsze dokonania artystyczne, projektowe i konserwatorskie studentek i studentów opuszczających mury Akademii, przyświecała idea zamanifestowania przez sztukę obecności autorek/autorów „tu i teraz”. W tym roku uwagę kierujemy w stronę tego, co dopiero ma nadejść, wobec czego trzeba się zorientować, czego nie wolno przegapić. „UpComing” ma za zadanie powitać nowe twórczynie i nowych twórców wraz z ich szczególną wrażliwością oraz – jak zauważył, sprawujący w tym roku opiekę merytoryczną nad wystawą dr hab. Łukasz Ronduda – „wyczuleniem na kwestie równościowe i antyprzemocowe, empatią do osób w różnego rodzaju kryzysach, wielkim przejęciem zmianą klimatu i katastrofą praw człowieka” oraz zaproszenie ich do wspólnego tworzenia świata sztuki.


„Wystawa UpComing to przywitanie nadchodzących, ale zarazem odwrócenie ról. Dotychczasowi pedagodzy i przewodnicy stają się uczniami i obserwatorami zbliżającej się zmiany. A dotychczasowi studenci jej liderami. Wykształca się nowa wspólnota – wspólnota, która nadchodzi. Giorgio Agamben tropiąc pojedynczą subiektywność rodzącą się w świecie i kształtującą nadchodzącą rzeczywistość zauważa, iż w słowie nadchodzący tkwi niesamowity potencjał zmiany. Tak naprawdę wszyscy jesteśmy nadchodzącymi, wszyscy nie jesteśmy i nigdy nie będziemy ukształtowani do końca i zawsze będziemy wyłamywać się z zewnętrznych reguł przynależności. Już zawsze będziemy w pozycji nadchodzących – czytamy we wstępie dr hab. Łukasza Rondudy, opiekuna merytorycznego tegorocznego „UpComingu”, historyka sztuki, reżysera, kuratora w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, profesora warszawskiej ASP.

Przegląd młodej sztuki

W 2021 roku wystawa prac absolwentek i absolwentów warszawskiej ASP odbędzie się nie tylko w nowej formule, ale także w nowym miejscu – odremontowanym Pałacu Czapskich, głównej siedzibie Akademii Sztuk Pięknych przy Krakowskim Przedmieściu 5 w Warszawie. Na niebagatelną porcję młodej sztuki autorstwa absolwentek i absolwentów warszawskiej ASP zapraszamy od 10 do 31 grudnia 2021.

Nagrody

Nagroda w kategorii SZTUKA

Aleksiej Cecocho
Marsz

Wydział Grafiki
promotor: dr hab. Piotr Welk, prof. Uczelni

Aneks
Postrzeczywistość: studium koniunkcji
promotor: prof. Henryk Gostyński

Nagroda w kategorii PROJEKTOWANIE

Agnieszka Doczyńska
W try migam

Wydział Grafiki
promotor: dr hab. Daniel Mizieliński

Nagroda w kategorii NAUKA

Karolina Mikuła
Konserwacja i restauracja malowidła ściennego Linasa Domarackasa Szczudlarze na elewacji kamienicy przy ul. Stalowej 37 w Warszawie

Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki
promotor: dr hab. Tytus Sawicki, prof. Uczelni

Jury

Kategoria Sztuka:

Kategoria Nauka:

Kategoria Projektowanie:

Nagroda Samorządu Studenckiego:

Realizacja UpComing 2021

Opiekun merytoryczny wystawy
dr hab. Łukasz Ronduda, prof. Uczelni

Organizacja wydarzenia i promocja

Biuro Promocji i Współpracy:
prof. Prot Jarnuszkiewicz Prorektor ds. współpracy zewnętrznej i promocji
Inga Karczewska
Ada Markowska
Michał Opiłowski
Katarzyna Trzeciak
Justyna Jabłońska
Marta Mikołajczak
Adrianna Molka

Wystawa

Projekt i nadzór autorski:
Handsome Studio: Dorota Skalska-Stefańska, Ewa Hiller, Maciej Stefański, Jarosław Bartoszek

Katalog oraz Identyfikacja wizualna projektu
Tomasz Głowacki
Małgorzata Frąckiewicz

Zdjęcia absolwentek / absolwentów
Bartosz Zalewski

Patronat

Organizator:

Patronat honorowy:

   

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Partner techniczny:

Patroni medialni:

Kontakt

Biuro Promocji i Współpracy
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
tel. (22) 623 82 82 
inga.karczewska@asp.waw.pl